Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropská masová migrace: Lídři versus veřejnost

Je Bill Gates nacista, rasista, "islamofob" nebo fašista? Jak by řekl nejslavnější komorník PG Wodehouse: "Tato eventualita se zdá být vzdálená." Nikdo vlivný zatím něco takového o největším filantropovi na světě neřekl. Možná – jen možná – se v Evropě něco mění.

V rozhovoru zveřejněném 2. července v německém časopisu Welt Am Sonntag se spoluzakladatel společnosti Microsoft zabýval probíhající evropskou migrační krizí. To, co řekl, bylo překvapující:
Na jedné straně chcete demonstrovat velkorysost a přijímat uprchlíky, ale čím jste štědřejší, tím více se to rozkřikne – což bude v důsledku motivovat více lidí k opuštění Afriky. Německo prostě nemůže přijmout tak obrovský počet lidí, kteří se chtějí dostat do Evropy.
Tato slova by byla pro průměrného evropského občana nesporná. Každoroční průzkum mezi občany EU, který se nedávno uskutečnil v rámci Projektu 28, objevil na celém kontinentu vzácnou shodu v otázce migrace. Průzkum zjistil, že 76 % veřejnosti napříč celou EU si myslí, že řešení migrační krize Evropskou unií je v posledních letech "špatné". V EU neexistuje jediná země, v níž by se většina veřejnosti lišila od tohoto konsensu. V zemích jako je Itálie a Řecko, které se nacházejí na frontové linii krize posledních let, toto číslo raketově roste. V těchto zemích se devět z deseti občanů domnívá, že EU zvládla migrační krizi špatně.
Jak by si taky mohli myslet něco jiného? Oznámení německé vlády v roce 2015, že běžné azylové a hraniční postupy nebudou nadále platit, ještě zhoršilo již tak katastrofální situaci. Počet obyvatel Německa a Švédska vzrostl kvůli tomuto přílivu migrantů za pouhý jeden rok o 2 procenta. Toto jsou monumentální změny, které by byly závratně rychlé pro kteroukoliv společnost.

Ve stejnou dobu, kdy veřejnost věděla, že to, co politici dělají, je neudržitelné, bylo vynaloženo velké úsilí k získání kontroly nad tím, co má evropská veřejnost povoleno říkat. Kancléřka Merkelová šla tak daleko, že naléhala na zakladatele společnosti Facebook Marka Zuckerberga, aby omezil příspěvky na sociální síti, které kritizovaly její politiku. Toto je jen jeden příklad mnohem širšího trendu. Pokud se jakákoliv soukromá či veřejná osoba kdekoliv na kontinentu odvážila varovat, že importovat tak mnoho lidí tak chaoticky, je počátek katastrofy, zjistila, že jí byly podsunuty nejtemnější představitelné motivy.
Dokonce i po teroristických útocích v Paříži v listopadu roku 2015 a objevu, že členové teroristické buňky proklouzli do Evropy a z Evropy použitím migračních tras, odmítli evropští vůdci obavy veřejnosti ohledně migrační krize. Předseda Evropské komise
Jean-Claude Juncker spílal veřejnosti i několika politikům, kteří odporovali Merkelové po pařížských útocích: "Chtěl bych vyzvat ty, kteří se v Evropě pokoušejí změnit migrační agendu, kterou jsme přijali – chtěl bych je požádat, aby k tomuto problému přistupovali seriózně a nepodléhali malicherným reakcím, se kterými nesouhlasím."

bill-gates-big.jpgJe pochopitelné, že během období, kdy tisíce lidí překonávaly Středomoří, a mnozí se utopili, by mohl převládnout určitý humanitární impuls. Tehdy v roce 2015 v době krize sám Bill Gates vyzval Ameriku, aby přijala migranty ve stejném počtu jako Německo. Od té doby však Gates zaznamenal to, čeho si všichni lidé žijící v Evropě již všimli – že přestože otevření hranic vlastní země může mít krátkodobé morální odůvodnění, tak to vyvolává celou řadu dlouhodobých společenských obav.
Právě tyto obavy – které evropská veřejnost vidí všude kolem sebe, stejně jako na předních stránkách svých novin – vedou většinu evropské veřejnosti k tomu, aby chtěla omezit tok migrantů. Ve svém nedávném rozhovoru pro německé noviny Bill Gates také vyjádřil tento názor, když ostře řekl: "Evropa musí Afričanům ztížit dosažení kontinentu prostřednictvím současných tranzitních cest."
To vše je samozřejmě pravda. Není možné, aby se Evropa stala domovem pro každého a každou osobu v Africe, na Středním nebo Dálném východě, která dokáže překročit poměrně úzký proužek vody. Lidé v Evropě to již vědí dlouho. Někteří lidé – silně kritizovaní mainstreamovými médii a politickou třídou – to dokonce i vyjádřili. Ale snad se teď něco změní, když to umírněně formuloval rozhodně ne nacistický filantrop, jako je Bill Gates. Bylo by asi bláhové doufat, že západoevropské politické elity budou skutečně poslouchat jeho rady. Mohly by však alespoň ovládnout své opovržení k odůvodněným obavám široké veřejnosti?

Autor: Douglas Murray (britský spisovatel, komentátor a analytik veřejných věcí)
Překlad původního textu
Europe's Mass Migration: The Leaders vs. the Public: Libor Popovský, Helena Kolínská
Zdroj:
https://cs.gatestoneinstitute.org/10836/evropska-migrace-bill-gates