Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na obranu prostořekého prezidenta

Prezident Miloš Zeman opět přitvrzuje; chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil za chování „svině“ a premiéra samotného označil za osobu „s charismatem láhve od okurek“. Má Zeman věcně pravdu? A je pro hlavu státu přípustné používat takové výrazy? Jaký dojem z výkonů prezidenta v poslední době máte a myslíte si, že bude schopen přijít s energickým a zajímavým finišem volební kampaně, který mu zaručí Hrad na dalších pět let?
Přiznám se, že touto otázkou jsem trochu překvapen. To vystoupení jsem viděl, a že jsem poslouchal pozorně. Prezident hovořil o vztahu mezi lidmi, kteří uzavřeli dohodu o spolupráci v koalici, o nastalé krizi tak vážné, že vedla k rozkolu půl roku před volbami. Neslyšel jsem jedno jediné jméno. A pak řekl, že takto se chová svině. Zdůrazňuji, že to nebylo vyjádření vázané k jakémukoli jménu. Nemýlím-li se, byl to Sobotka, kdo výrok vztáhl na sebe. Jestli se jí cítí, to by nám mohl odpovědět on sám. V předmluvě k mé knize prezident řekl, že můžeme mít výhrady k několika zbytečně vyostřeným formulacím… A odcitoval slavný Voltairův výrok: „Nesouhlasím s vámi, ale udělám vše pro to, aby váš názor mohl zaznít.“
Že prezident Zeman použil expresivní slovo, ale v souvislosti s tím, že hovořil o vystrnadění odněkud někoho, je to spíše hovorové než cíleně urážlivé. A upřímně řečeno, sviňárna to byla. Myslím, že prezident to řekl cíleně, protože kdyby kritizoval slušně, hned by na to lidé zapomněli, prostě byla to jedna ze dvou tisíc pěti set všedních kritických poznámek. Takhle měl jistotu, že se ozvou hysterické protireakce, což úplně splnilo účel – o prezidentově kritice se hovořilo, když prezidenta kritizovali za jeho kritiku.

Že má Sobotka charisma láhve od okurek? To byl přesný postřeh. Tomu nelze co vyčítat. Snad bych doplnil, že Sobotka by byl dobrým ministerským úředníkem střední úrovně a pečlivě by řešil zadání, které by dostal. Jistě by byl pilný, neúnavný a poslušný. Ale jako premiér byl skutečně od okurek…
U prezidenta je důležité, že čeří stojaté vody, protože dnes je potřeba především varovat před primitivismem žvástů z EU a od politiků, kteří během své kariéry zemřou a stanou se pouze mluvícími hlavami, což je varianta kombinnace – živého mrtvého.

Psycholog a spisovatel Bohumil Sláma hodnotí na blogu Aktuálně.cz Zemanovo počínání jako důsledek stárnutí. Doslova píše: „Každý psycholog nebo psychiatr ví, že ve stáří se člověk stává jednak rigidnějším, jednak se zvýrazňují jeho povahové rysy. Dobře je to vyjádřeno v pohádkách: Kdo byl po většinu svého života převážně dobrým člověkem, stává se hodným dědečkem či laskavou babičkou, kdo byl charakterově problémový, stává se zlým dědkem nebo ježibabou. Je to tím, že jak mu ochabuje šedá kůra, prosakují „spodní negativní proudy“. Domníváte se, že to je nyní i problém Zemanův?
Co řekl jeden podivný psycholog, je nepodstatné. Kolik psychologů, tolik názorů. Jiný psycholog může říci, že se může Zeman chovat suverénně, protože nemá, kdo by ho sesadil. Je důchodce, takže vždy má své jisté, a může si říkat konečně, co si myslí. Řada úředníků, diplomatů, politiků a vojáků v okamžiku, kdy jde do penze, začne říkat, co si skutečně myslí, což je něco jiného, než co museli dobrovolně povinně říkat předtím. Čili další vysvětlení je, že prezident může hovořit svobodně a provokativně. Při první předvolební kampani byl daleko uměřenější, protože teprve se uváděl do nové role.
Dnes již má za sebou první období, je suverénnější. Ví, že za něco hovoří, co má za sebou. A není toho málo, tak si může dovolit přitvrdit. Nedělá nic jiného než ekologičtí aktivisté. Ti také provokují, třeba vpadnou na Důl Bílina, aby se o nich v novinách vůbec psalo a byli v televizi. Podobně prezident má jistotu, že jeho láhev od okurek se stane týdenním hitem komentářů a jedovatého řevu. Možná je dobře, že mu na to sdělovací prostředky, o kterých říká naprostou pravdu, skáčou. Lidé prezidenta znají a vědí, co jim svými výroky chce říci. Jsem mu za to vděčný.

Celý článek: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tak-nevychovany-spratek-Macron-nam-sem-bude-posilat-otravny-hmyz-Senator-Doubrava-se-prihlasil-vnitru-na-protistatni-seznam-a-povedel-nam-o-lidoveckych-podvratacich-494034