Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční poselství

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství hodnotil stav České republiky a vyzdvihl jak její bezpečnost, tak ekonomickou situaci. Směrem k proběhlým parlamentním volbám prohlásil, že "BIS vydala prohlášení, kde konstatuje, že k žádnému takovému ovlivňování nedošlo“.
To ale není úplná pravda. Na slova prezidenta zareagoval ředitel BIS Michal Koudelka, který v tiskové zprávě uvedl, že zpravodajci nemají k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb".

 

Ačkoliv je prezident přesvědčený, že k ovlivňování nedošlo, BIS pouze upozorňuje, že o něm nemá informace, což ale neznamená, že volby nemohly být ovlivněny ze zahraničí. "Pochopitelně vždy existují určitá rizika dezinformačních kampaní, která jsou daní za to, že žijeme v demokratické zemi se svobodou slova", dodal Koudelka.

Podle serveru demagog.cz pronesl prezident i několik výroků, které nejsou ověřitelné. Například když uvedl, že Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě. Podle Global Peace Index je Česká republika skutečně na šestém místě, výzkum se ale nezabývá vnitřní bezpečností států.
Dalším sporným výrokem je tvrzení, že Česká republika měla před 15 lety 80 tisíc státních úředníků. "Ne státních zaměstnanců, státních úředníků. Dnes jich máme 150 tisíc", uvedl prezident. Podle serveru jsou ale údaje o počtu státních zaměstnanců z roku 2002 nepřesné a komplikovaně definované.
I další výrok prezidenta je sporný. Uvedl v něm: "Sešel jsem se s vrcholnými představiteli všech devíti parlamentních subjektů a zeptal jsem se na jejich představu povolebního uspořádání. Víte, co mi řekli? Pane prezidente, s námi nikdo nechce jednat. A to mi říkali všichni."
Demagog upozornil, že vzhledem k tomu, že schůzky probíhaly za zavřenými dveřmi, nelze vyloučit, že takové stížnosti proběhly. Rovněž je ale nelze nezávisle ověřit.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/210997-cesko-se-vyhnulo-manipulaci-zeman-ve-vanocnim-poselstvi-nerikal-pravdu/