Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to sodium laureth sulfate

25. 3. 2016

Laurylsulfát sodný (SLS) a Laurethsulfát sodný (SLES) jsou chemické pěnivé látky, kterým se nyní věnuje pozornost kvůli jejich potencionální toxicitě. Nalézají se v mnoha výrobcích užívaných ke každodenní hygieně a péči o tělo. Patří mezi ně zubní pasty, šampóny, pleťová mléka, mýdla, čistící tělové prostředky a další výrobky.
SLES/SLS nebyl zpočátku určen pro běžného spotřebitele. Původně byl vyráběn jako průmyslový čistič s primárním určením pro náročné čištění a odmašťování. Nyní ho lze nalézt ve výrobcích, které jsou v častém a bezprostředním kontaktu s lidskou pokožkou.
Důvod jeho výskytu v tolika běžných hygienických výrobcích je prostý – spotřebitelé očekávají, že budou všechny dostatečně pěnit.
SLES/SLS zbavuje kůži a vlasy jejich přirozené vlhkosti, avšak tělo můžete stejně dobře umýt vhodnějšími a méně škodlivými prostředky. Existuje několik mastných kyselin, jež fungují stejně dobře a bez narušení choulostivé kyselé vrstvy těla, jež ho chrání před vnějšími vlivy a toxiny. SLES/SLS má schopnost kůži snadno prostupovat, a tak se dostat až do krevního oběhu. Zároveň tato žíravá pěnící látka snadno zničí vrstvu lipidů, které udržují kůži jemnou a pružnou.

dite-v-pene.jpgSLES/SLS se často používá i jako látka, podporující vstřebávání dalších přísad, např. vitamínů, hydratačních látek a minerálů. Avšak většina mýdel a šamponů, které SLES/SLS obsahují, jsou zároveň plné mnoha jiných chemikálií. To je další důvod, proč se mít na pozoru, jelikož právě chemické látky prolamují ochrannou vrstvu kůže nejčastěji. Tudíž používáte-li výrobek jak se SLES/SLS, tak s dalšími chemikáliemi a konzervanty, umožňujete jim mnohem snáze pronikat do kůže a krevního řečiště.
SLES/SLS byl nalezen v tkáni mozku, jater, srdce a jiných orgánů, což naznačuje, že je v lidském těle zadržován po dlouhou dobu. 
Pro své dráždivé účinky je zakázáno přidávat tuto syntetickou látku do dětských šampónů. Dlouhodobé působení může způsobit rozmazané vidění, pálení a v několika případech je SLES/SLS spojován dokonce se slepotou.
Studie ukázaly, že SLES/SLS způsobuje také podráždění dásní. Ve většině běžně dostupných zubních past je obsažen kvůli schopnosti dobře pěnit. Ti, kteří mají s dásněmi zdravotní problémy, se zotavují mnohem rychleji, používají-li prostředky ústní hygieny bez SLS/SLES.
Kvůli poškozování vlasových folikulů je SLES/SLS spojován rovněž s vypadáváním vlasů. Při použití šampónu dochází k vysoušení a vlasy ztrácejí přirozený lesk.

Kdo by si měl na SLS a SLES dát pozor:

  • lidé s citlivou pletí
  • lidé se suchou pokožkou hlavy
  • malé děti
  • ti, kdo trpí záněty v ústní dutině

Vyhnout se výrobkům s obsahem SLS je nyní snadnější, jelikož mýdla, šampóny, pasty a další kosmetické produkty bez něj jsou stále dostupnější.

Zdroj: http://www.naturalnews.com/033932_sodium_lauryl_sulfate_shampoo